BOSNA,KOLIJEVKA ČOVJEČANSTVA

Nakon što je svjetsku javnost uzdrmala tvrdnja nezavisnog istraživača Semira Osmanagića da se podno brda Visočica nalazi prva evropska piramida, pojavila se još jedna vrlo zanimljiva naučna teorija.

Pra-Bošnjaci su stvorili Mezopotamiju

Sve piramide na planeti, uključujući i one u Egiptu, Sjevernoj i Južnoj Americi, ”plod su bosanskog uma”. Ovu tvrdnju iznio je dr. Maid Hadžiomeragić, koji već dugo prikuplja informacije i saznanja na osnovu kojih je prije dvije godine objavio knjigu ”Bosna kolijevka čovječanstva”, koja se značajno kosi sa zvaničnim naučnim stavovima.
Prabosanci su stvorili kameno klesarstvo na planeti Zemlji još prije 60 000 godina. Zatim su otišli u Aziju i stvorili čuvenu Mezopotamiju, gdje su usavršili to graditeljstvo, a to je znanje preneseno i u Egipat i Ameriku – tvrdi Hadžiomeragić.
Svoje vizije, kako kaže, temelji na osnovu arheoloških nalaza sa područja oko Doboja i Dervente, iznoseći podatak da je na ovom području napravljeno više kamenog oruđa nego bilo gdje na planeti.

– “Ali, to nije ušlo u svjetsku nauku, mislim iz nekih ideoloških razloga koji su postojali prije 30-40 godina. Kao što je poznato, prije 13 000 godina, led je prekrio Zemlju, pa i područje Posavine. Tada je i nestalo ovo veliko naselje koje je doseglo visok stupanj razvoja. A odjedanput je na Bliskom istoku prije 10 000 godina napravljena prva građevina od slaganog kamena. Tu pračovjek nikada nije živio i to znanje je odnekud došlo. Dio grupe je odtišao u Aziju i, po mom tumačenju, osnovao Mezopotamiju. Proces naseljavanja se tako dalje širio” – pojašnjava svoje stavove Hadžiomeragić.
Dodaje da završava još jedno veliko djelo ”Postanak svijeta”, koje će biti sabrano u četiri knjige.

Mišljenje dr. Hadžiomeragića o postojanju piramide kod Visokog:
Hadžiomeragić je obišao mnoga mjesta širom Bosne i ostatka svijeta,o kojima iscrpno govori u svojim knjigama. Prikupljao je i informacije o piramidama, a piramide u Meksiku posjetio je davne 1972. godine. Na pitanje šta on misli o tvrdnji o postojanju piramida kod Visokog,kaze:
“Ne mogu ni demantirati niti se složiti s tim. Još ništa nije ozbiljno urađeno da bi se o tome govorilo. To su samo nagovještaji, vizije pojedinih ljudi, i to sve treba dokazati. Lično mislim da je to neka građevina iz srednjovjekovne Bosne. Pitanje je, ako postoji objekt, kako je prekriven zemljom? Ako je taj sloj prirodno nastao, onda je to staro više hiljada godina, a ako je vještački nasuto, onda može biti iz bliže prošlosti…”

U interview-u od 20.novembra 2005 godine,bosanski istrazivač Semir Osmanagić na sljedeći način komentarise tezu dr. Maida Hadžiomeragića da je Bosna kolijevka čovječanstva.

“Tu se ponovo moramo poslužiti rezultatima antropološke genetike. Ona, prvo, pokazuje da je čovjek kao autohtono biće star samo 150.000 godina. Drugo, da je izlazak iz Afrike bio prije 65.000 godina. Treće, da su prvi ljudi, sofisticirani kromanjonci, došli u Evropu prije 55.000 godina u područje Baskije. I četvrto, da je ovaj prostor, prostor sjevernog Balkana, Bosne i jadranskog bazena naseljen od prije 27.000 godina. Drugim riječima da je u to doba, dakle u ledeno doba, ovaj dio Bosne i Jadrana bio jedna od najprivlačnijih oaza u Evropi. Prema tome, sam taj podatak od 27.000 godina se kosi sa pretpostavkom gospodina Hadžiomeragića o 55.000 godina i prabosancima. Tako da, što se tiče godina, tu se vjerovatno može na neki način polemisati. Što se tiče ideje, ona sigurno zaslužuje neku pažnju. Kada pokažemo da je jedan ovakav kolosalni kompleks postojao na bosanskom tlu, onda to očigledno mijenja dosadašnja uvriježena razmišljanja u konvencijalnoj nauci. Zapravo, mnoge od njihovih teorija se zapravo ruše u paramparčad, i ja bih rekao s razlogom. Jer, zvanična nauka, osobito u manjim zemljama kao što je Bosna, mora poštovati sve te metode koje se izbacuju zadnjih godina, a koje jednostavno mijenjanju ono što je taj okoštali konzervativni establišment utvrđivao decenijama. Te stvari se moraju mijenjati. Reći ću samo jednu stvar koja je vrlo interesantan primjer. Kad sam pominjao one položene stećke, riječ je o jednom istraživanju od prije 60 godina kada je Kosta Ćurić, na osnovu jednog ili dva kamena bloka, rekao da je riječ o položenim stećcima, bez ikakve kritičke provjere. Ta se teza provlači u stručnoj literaturi već 60-70 godina. Ugledni stručnjaci danas i dalje smatraju da je riječ o bosanskoj nekropoli stećaka. Međutim, uvidom na licu mjesta, kada dovedete stručnjake različitih profila – geografa, građevinca, sedimentologa, arheologa, stručnjaka za srednji vijek, može se lako utvrditi da se takve teze u stručnoj literaturi moraju mijenjati i prilagođavati novim saznanjima nauke.”

vise na sljedecem linku:

http://www.danas.org/articletext/2005/11/20/54f0ffb6-beb4-46c0-80d7-c7663dc348e5.html

15 komentara

  1. super ti je blog buraz, nego reci mi posto vidim da poznajes dosta knjiga sto govore o bosni, da li ima neka u kojoj se SPECIJALNO obradjuje materija bosne u periodu do turaka. Znaci, od kako znamo za sebe pa do 146x godine kada je Stjepan predao bosnu, koja govori o apsolutno svim detaljima bez ikakvog prepucavanja vec samo cinjenice…
    ili ako to nema, barem onda mjesto (mjesta | internet siteovi iako ima puno na http://www.zemljabosna.com ali ako ima igdje vise) gdje mogu naci APSOLUTNO SVE DETALJE, (kao sto je onaj sto govori da je Ban Kulin bio gorostas, neustrasiv i da je na nekoj bitci opalio nekog da mu se kaciga udubila.. 😀 ) naravno iako to za nema cvrst, treba mi sto vise takvih prica, mitova i legendi, koje govore i svijedoce o nekim dogadjajima, pls..

  2. Mt,drago mi je da ti se svidja ovaj blog,a sto se tice par tvojih pitanja:Imas “na tone” literature koja se bavi historijom Bosne do 1463 godine.Sto se tice izbora takve literature na internetu najbolje ti je otici na bosansku internet knjizaru cija je web adresa http://www.interliber.com i tu klikni na link za Historiju,pa onda za link za Historiju Bosne i tu mozes naci masu knjiga koje se bave historijom Bosne do 1463,pa proberi,a ujedno mozes i naruciti od njih preko interneta bilo koju knjigu koju imaju navedenu na tom website-u.

    Imas i dobru stranicu na netu koja predstavlja “Institut za istoriju Sarajevo”,tu klikni na link “PRILOZI” i naci ces tu dosta zanimljivih historijskih radova.Njihova web adresa je http://www.iis.unsa.ba

    Inace,na bilo koji nacin,pokusaj naci nesto od Nade Klaic,John V.A. Fine-a,Mustafe Imamovica,Muhameda Hadzijahica,Ivana Frane Jukica,Envera Imamovica,Saliha Jalimama,Aleksandra Solovjeva,Ante Babica,Franje Rackog,Marka Vege,Dzemaludina Alica, itd…

    Sto se tice konkretno podatka o Banu Kulinu i zestini njegovog udarca po kacigi njegovog protivnika :))) po opisu bizantijskih hronicara,taj konkretan podatak,i mnogo stosta drugog zanimljivog mozes naci u knjizi Dr Envera Imamovica “Historija Bosanske Vojske”,koju mislim da mozes i naruciti sa website-a http://www.interliber.com,ili pronaci na neki drugi nacin…

  3. 8. Oktobra 1991, u sali doma “Trasa” ispod Skenderije, na osnivačkoj skupštini Bosanske Demokratske Unije (BDU), (kojoj sam još uvijek zvanično predsjednik u egzilu), javio se gospodin (u poodmaklim godinama) Mufid Mango za riječ. Njegovo ime sam upamtio upravo zbog jednog mistićnog gesta, kada se okrenuo prema nama na tribini i rekao doslovno: Ove ljude je samo dragi Bog poslao da obnove i sačuvaju ime Bosne, njenu slavu i daleku prahistoriju konačno povežu sa modernim vremenima…” Između obimnijeg izlaganja je rekao i to, da je poslije Egipta i Mezopotamije bosanski prostor nosilac klice ljudske civilizacije…

    Ne znam da li je Mufid Mango preživio poslednju sarajevsku (bosansku) kataklizmu, ali evo, došlo je vrijeme da njegove riječi postanu zvučnije nego ikada ranije…

    I sam se decenijama dugo bavim, što misaonim, što dokumentovanim istraživanjem porijekla imena zemlji Bosni, a ovih dana sam u pripremama za objavljivanje prvog dijela…

  4. Ma,dobro,”mitovi i legende o dogadjajima”,nije neka novost,prouci malo srpsku verziju”Bitke na Kosovu” :).Konkretno ovdje,covjek nije znao da je navedeni opis bana Kulina,zapravo historijska cinjenica zabiljezena od strane bizantijskih hronicara,pa je to nazvao “mitovima i legendama”.Ja sam mu u odgovoru naglasio odakle poticu te informacije,a i preporucio sam mu i neku historijsku literaturu,odakle bi mogao spoznati koliko je doista neupucen po pitanjima koja je postavljao,i on se zahvalio na tome,samo sto “Svjedok” to nije primjetio.Nadam se da ce sada. :))

  5. Ok,sve je to fino,samo bih zelio da mi objasnis sledece;- citiram-“Bosnjaci kao Gotti”- koji su naselili podrucje Bosne u III stoljecu, pa sad ovo sa Visocicom, gdje se pominju prabosanci, malo sam u konfuziji, sta bi tu mogla biti istina. A da ti pravo kazem ja sam i prije citao o tome da nase porijeklo vodi od Gotta, pa bih te ja zamolio da to malo poblize objasnis , ako imas vise vjerodostojnijih informacija…

  6. Jos nesto, ako te interesuje mapa selidba Gotta, mogu ti poslati samo ostavi e-mail,a imam dosta historijskih mapa od V, VI stoljeca pa na ovamo. A sto se tice Gotta, fino se vidi koja su podrucja naseljavali. Naravno da se vidi na ovoj mapi, da su naselili skoro citavu Bosnu i Hercegovinu u III stoljecu…

  7. Goti definitivno znacajno ucestvuju u etnogenezi Bosnjaka,ali oni nisu jedini,naravno,tu su Iliri,Sloveni i Kelti takodjer.Goti na podrucje Bosne dolaze u 3.stoljecu,kada nanose poraz rimskoj vojsci i dominiraju podrucjem Bosne sve do 6.stoljeca,odnosno do prvih naseljavanja Slovena na podrucju Bosne,sto se inace uzima kao trenutak kada se zapravo zacela jezgra bosanske drzave.U periodu od 490. do 535. godine definitivno se zna da je na podrucju Bosne postojala gotska drzava,tacnije Teodorikova istocnogotska drzava.Npr. u brojnim kasnijim historijskim izvorima,posebno dalmatinskim,Bosna se naziva “gotskom zemljom”,a njeno stanovnistvo Gotima.Kako je zabiljezio Tubero dubrovacke gospodje cak u 15.stoljecu nazivale su svoje sluskinje iz unutrasnjosti “goticama”.To historicari u principu tumace sirim znacenjem samog naziva “Got”,drzeci da su u Dalmaciji tako nazivali sve one koji su po njima bili “barbari” jer su se,npr.,sluzili narodnim jezikom pri vjerskoj sluzbi,a ne latinskim.Glagoljicu su takodjer u Dalmaciji nerijetko nazivali “gotskim pismenima”.No,sve to sigurno nije slucajno.Mnogi historicari tvrde da je bosanska kraljevska porodica Kotromanic gotskog porijekla.U pismu Dubrovcana svojim poklisarima u Bosni,koje je datirano 14.maja 1432 godine spominje se Kotroman Got (Cotromano Goto),pod kojim se,prema nekim historicarima,podrazumijevao Stjepan Kotroman.Tu se napominje da je Kotroman Got bio ozenjen “dobrom Elisaldom”,koja je u Dubrovniku nasla utociste za svoja tri sincica,od kojih je jedan (Vladislav) bio djed tada vladajuceg bosanskog kralja Tvrtka II.Iako se opcenito drzi da je Stjepan Kotroman osnivac bosanske kraljevske porodice Kotromanic,prema nekim istrazivanjima vrlo je izvjesno da su Bosnom vladali clanovi iste vladarske kuce mnogo prije njega.Prethodnici Stjepana Kotromana,ban Prijezda i ban Ninoslav su takodjer pripadnici iste vladarske kuce,a Ban Ninoslav izricito kaze da su njegovi preci vladali Bosnom “od starine”.Tragom ovih podataka Thalloczy zakljucuje da su banovi Boric,Kulin,Ninoslav i Prijezda stajali u medjusobnoj krvnoj vezi.Sa druge strane,drzi se da je samo ime Kotroman ilirskog porijekla,i otkud onda da se to ime vezuje uz naziv Got?Vjerovatno,iz istih razloga iz kojih se ime “Goti” vezuje za stanovnike sa podrucja Bosne duboko u srednji vijek,a sto sam pojasnio prije.

    U svakom slucaju Goti su znacajan faktor u etnogenezi Bosnjaka.Kulturni tragovi Gota se nalaze sirom Bosne,nalazeni su ostrogotski nakit i novac,zatim tzv.”hambarine” (urne uklesane u kamen),itd.,a ne treba zanemariti ni cinjenicu da su razliciti gotski simboli prisutni medju Bosnjacima,cak i poslije 1463.,a nalazimo ih i znatno prije.Npr. na jednom spomeniku iz 4.stoljeca nove ere,kod Zenice,nalazimo gotski simbol “svastiku” (kukasti kriz),taj gotski simbol nalazimo i na steccima,kao i na bosnjackim muslimanskim nisanima (nadgrobnim spomenicima)…te sigurno nije slucajno sto se gotski kulturni tragovi nalaze kod Bosnjaka jedan tako dugi period vremena.

    Ali,kako rekoh Goti nisu,i ne mogu biti jedini koji ucestvuju u formiranju Bosnjaka kao naroda,tu su nezaobilazni i Iliri i Sloveni i Kelti,a o tome ko je odigrao najdominantniju ulogu da se raspravljati.U tom smislu,ne vidim kako mozes imati problem sa pojmom “prabosanci”,taj termin ukljucuje u sebe prastanovnike Bosne,Osmanagic ih naziva “pra-Iliri” i s pravom,jer su Iliri,najstarije stanovnistvo Bosne o kojem postoje pisani dokumenti.Niceg “konfuznog” ne vidim u vezi toga.

  8. U svakom slucaju hvala ti za to objasnjenje, i sto se tice tvoga “pisanja” od mene (a vjerujem i od mnogih Bosnjaka) imas veliku podrsku, jer vrijeme je da se mi Bosnjaci “avertimo”, i da bar koliko toliko znamo o svojoj historiji- o nasem porijeklu. Vjerovatno mnoge, iz naseg korpusa ne interesuje sve to, ali sigurno mnoge i interesuje. I treba dokazati nasim dusmanima-onomo njima da mi vrlo dobro znamo nase porijeklo, i da mi imamo svoju historiju, svoje “JA” i svoj “PONOS”

    Sve najbolje od mene…

    Ps;-nisi mi odgovorio za ovaj moj prijedlog…(samo da ti kazem da ima jedna stara mapa na kojoj se tacno vidi naziv (podrucje danasnje srbije}drzave u to vrijeme “SERVIE”, sto znaci, mnogi dokazi postoje o nasem porijeklu, pa normalno kao i porijeklu SERVI-a, odnosno SRBA…)

  9. Hvala na podrsci,mi Bosnjaci se moramo puno vise baviti svojom historijom,nego sto je to sada slucaj.Razne manipulacije historijom Bosne i Bosnjaka,bivale su nerijetko jedan od izgovora razlicitim agresorima na Bosnu,sto samo po sebi ukazuje na vaznost koju prucavanje nase sopstvene historije ima za nas.Historijska istina je na nasoj strani,i treba je sto vise predocavati u javnosti,jer to je jedino i najbolje oruzje protiv agresorske propagande i jedan izuzetno vazan faktor na putu nase odbrane Bosne.

    Historijske karte koje spominjes mozes poslati na sljedecu email adresu “republikabosna@bosnia.ba”,ja licno posjedujem masu historijskih karata,ukljucujuci i sve objavljene u “Povijesnom Atlasu Bosne i Hercegovine” iz 2002 godine,i planiram mnoge od njih skenirati i postaviti na internet,problem mi je trenutno naci pravi nacin da to uradim,skener koji posjedujem je standardni i ne mogu skenirati nista bez istrgavanja listova iz knjiga,a to mi se nekako ne dopada bas,a mnoge karte koje posjedujem su prevelikog formata da se skeniraju standardnim skenerom,ali,kazem,na tome cu raditi.

Komentariši